Praha 19. září 2024 (PROTEXT) – Česká národní banka (ČNB) se rozhodla uctít bohatou historii naší země prostřednictvím mimořádné ražby dukátů svatého Václava u příležitosti stého výročí první ražby Svatováclavských dukátů. 

Tyto jedinečné obchodní mince jsou aktuálně v prodeji na e-shopu Zlaťáky.cz.

„Představují nejen symbol české státnosti a tradice, ale také cenný investiční artikl, který může do budoucna přinést zhodnocení. Pro všechny sběratele, investory a milovníky historie je tato ražba jedinečnou příležitostí k doplnění portfolia o významnou minci s historickou i kulturní hodnotou,“ říká Martin Štich, ředitel společnosti Zlaťáky.cz.

Na lícní straně zlatého jednodukátu je zobrazen český lev a název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ prokládaný symbolikou lipových lístků. Na rubové straně je portrét svatého Václava s přilbou a texty „SVATÝ VÁCLAVE NEDEJ ZAHYNOUT NÁM I BUDOUCÍM“ a „ČESKÝ DUKÁT“. Podobu mince pro ČNB navrhl akademický sochař Vladimír Oppl. Mince je vyrobena ze směsi zlata a mědi o váze 3,49 gramů.

Historie dukátu

Dukát je označení tradičních českých zlatých mincí, ražených na českém území od doby Lucemburků. O znovuobnovení ražby již ve státní režii se postaral československý ministr financí Alois Rašín v roce 1923. Svatováclavské dukáty nebyly zákonným platidlem, ale obchodními mincemi bez určené nominální hodnoty. Sloužily mimo jiné jako prostředek ukládání úspor obyvatel do zlata a často jako dárek nejbližším. Časem se v tuzemsku zařadily mezi nejoblíbenější sběratelské mince. Ústřední postavou těchto zlatých obchodních mincí se stal svatý Václav, podle kterého se mince nazývaly svatováclavské dukáty. Poslední svatováclavské dukáty byly vyraženy v roce 1951.

ČNB aktuálně vydala 35 tisíc jednodukátů s ryzostí a rozměry stejnými jako u svatováclavských jednodukátů z dvacátých let minulého století. Všechny lze zakoupit u smluvních partnerů ČNB, mezi něž patří i společnost Zlaťáky.cz.

Držet v ruce dukát svatého Václava znamená mít kousek české historie přímo ve své sbírce. Nenechte si ujít tuto příležitost a obohaťte svou sbírku o tento výjimečný artefakt české historie.

 

Zdroj: Zlaťáky.cz

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.