Vánoční svátky se nesou ve znamení nákupů a přeplněných kontejnerů. Nepořádek je především v blízkosti takzvaných hnízd na tříděný odpad. Ekonews přinášejí několik tipů, jak naložit s často specifickým svátečním odpadem a podílet se na snížení znečištění v ulicích.
Popeláři vyprazdňují černé popelnice během svátků jako ve všedních dnech. Pokud jde o kontejnery na tříděný odpad, údajně to někde dělají i častěji, třeba na velkých sídlištích. Záleží na tom, zda o to vedení města požádalo, uvádí konsorcium Pražské odpady. Do něj patří firma Pražské služby, již vlastní hlavní město Praha, a odpadová společnost AVE CZ miliardáře Daniela Křetínského.
„Popeláři mají radost z toho, že řada Pražanů vzorně třídí, protože tím lidem ubývá směsného odpadu. Ti nejpoctivější se pak řídí naší radou: krabice roztrhat, umělohmotné lahve a kovové plechovky sešlápnout, zkrátka co nejvíce zmenšit objem tříděného odpadu,“ uvádí mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.
Volně poházené odpadky u kontejnerů na tříděný odpad mají uklízet speciální čety. Kolem černých popelnic na směsný odpad je starost o pořádek povinností občanů.
Jak zjistit, kdy se vyvážejí popelnice
Tam, kde jsou modré kontejnery na papír přeplněné i během roku, nezbývá člověku než vyzvat odpovědné osoby (čtěte Co dělat, když je popelnice plná). Velkou část problému nicméně vytvářejí lidé tím, že nerozkládají obaly od mikrovlnky, nového křesla nebo jiného objemného předmětu. Krabice od televize pak zabere polovinu kontejneru a na nic jiného nezbyde místo.
To, co se do popelnice nevejde, by se nemělo odkládat vedle ní. Pravděpodobnost, že to inspiruje ostatní k témuž chování, se pak rovná jistotě. Je proto lepší vydat se k jiným kontejnerům, případně počkat na den, kdy se odpady vyvážejí. Jaká je v rámci hlavního města frekvence svozu v konkrétním „hnízdě“, je možné si ověřit na Mapě tříděného odpadu.
Člověk z ní zjistí třeba to, že na adrese Václavské náměstí 792/34 je jeden kontejner na papír o objemu tří tisíc litrů, z nějž se odpad sváží dvakrát týdně, a to dnes a potom 31. prosince. Na téže adrese najde člověk i stejně velký kontejner pro multikomoditní sběr, který popeláři vyvezou rovněž dnes a pak až 4. ledna. Svoz totiž probíhá jen jednou týdně.
Co dělat, když je popelnice plná
* Pokud kapacita nebo počet nádob na směsný komunální odpad nestačí, měl by majitel či správce objektu kontaktovat s požadavkem na změnu svozovou společnost. Ta následně přistaví další popelnici, nebo bude k té původní jezdit častěji.
* Jestliže nestačí kapacita nebo počet nádob na tříděný odpad, mají se občané obrátit na příslušnou městskou část – odbor životního prostředí. Jen úředníci mohou ve spolupráci s magistrátem objednat u svozových společností více barevných kontejnerů, nebo častější svoz těch stávajících.
Zdroj: Pražské služby
Balicí papír není papír
Většina balicích papírů je povoskovaná, a proto do modrého kontejneru nepatří. Problematické na něm mohou být i kousky plastové lepicí pásky nebo jiných umělých hmot. Pokud si proto nejste stoprocentně jisti, že je výhradně papírový, jeho místo je v černé popelnici na komunální odpad.
Totéž platí pro dárkové tašky. Ty však není potřeba hned vyhazovat, lepší je uchovat je nepoškozené a znovu použít příští rok.
Stromky se budou svážet až od ledna
Ani kdysi živé stromky nepatří do černého kontejneru. Během svátků je však lze odložit u stanoviště jak na tříděný, tak na směsný odpad. Lidé by měli vyhazovat stromečky nejlépe den před svozem, aby nedocházelo k jejich hromadění v ulicích po zbytečně dlouhou dobu. Odvoz stromků bude v Praze probíhat od 7. ledna do konce února.
U kontejnerů se nicméně stromky nacházejí už nyní. „V ulicích jsou jich momentálně jednotky, o kterých víme. Od barevných popelnic je svezou úklidové čety, u černých zůstanou až do 7. ledna. Bohužel v dimenzích metropole není možné pro každý jeden stromeček vypravovat speciální posádky, které by je odvezly,“ sdělil Komarnický z Pražských služeb.
Kdo se chce stromečku zbavit do konce roku, může ho kdykoli odvézt do sběrného dvora, do kompostárny, nebo ho rozřezaný uložit do hnědé popelnice na bioodpad. Živé stromky se nesmějí nosit do lesa, zbytky ozdob by mohly ohrozit zvěř. Vysloužilé umělé stromečky pak patří do sběrného dvora.
Polystyren se ve žluté ušpiní
Bílé kuličky polystyrenu patří v přírodě mezi nejdéle se rozkládající materiály. Na skládce mu to trvá stovky let. Až 20 procent celoročního objemu polystyrenu se přitom podle organizace EPS ČR, která sdružuje výrobce a zpracovatele expandovatelného polystyrenu (EPS), v kontejnerech ocitá o Vánocích. Sdružení proto už několik let prosazuje zavedení nádob na separovaný sběr odpadního polystyrenu. Ten probíhá podle EPS například v Kralupech nad Vltavou.
Polystyren se dá dobře recyklovat, pokud není kontaminován nečistotami, například těmi z obalů od jogurtu či masa ve žluté popelnici. Třídění polystyrenu však zatím mnoho obcí nenabízí. Nejlepší způsob, jak s ním naložit, je podle EPS ČR odvézt ho do sběrného dvora. Další možností je odnést jej do prodejny s elektronikou, kde bylo zboží zakoupeno.
Olej zašpuntuje kanalizaci
Stejně jako po celý rok je i o svátcích nejvhodnější přelít vychladlý olej do plastové nádoby, která se vhodí do kontejneru s fialovým víkem na potravinářské oleje. Ten bývá u popelnic na tříděný odpad.
Do záchodové mísy ani dřezu olej nepatří, protože v kanalizaci komplikuje život vodárenským společnostem. Tukové částice se při ochlazení shlukují, srážejí a nabalují na sebe další odpad. V potrubí pak vzniká pevný „špunt“, který je může zneprůchodnit. Hroudy tuku v kanalizačních stokách také poškozují a ucpávají čerpadla a urychlují korozi trubek.
Jak vyplynulo z dva roky starého průzkumu agentury Ipsos v Praze, více než polovina Pražanů likviduje olej špatně. Pětina ho vyleje do dřezu, čtrnáct procent do záchodu a šestnáct procent ho sice přeleje do PET lahve, ale pak ji dá do směsného odpadu. Přitom třídění potravinářských olejů dává smysl. V tuzemsku se z něj vyrábí například biopalivo pro automobily a letadla.
Irena Buřívalová
Irena prošla MF Dnes nebo ekonomickými týdeníky Euro a Czech Business Weekly. Nejradši píše o věčných chemikáliích v oblečení, ekologickém zemědělství, odpadech, rychlé módě a bioplastech.